Yapı Merkezi, Özaltın İnşaat ve Kolektor CPG’nin demiryolu projesinde çalışan işçiler, grev kararı aldı

Gökmen Mert KURAL

Slovenya’nın en büyük altyapı projesi olan Divaca-Koper Demiryolu’nda grev kararı alındı. Slovenya Devleti’nin 2021 yılında yaptığı ve toplamda 628 milyon euro bedelle ihale edilen projede çalışan işçiler fazla mesai ücretleri ve yüzde 30’luk ek ücret ödenmesi talebiyle greve gitme kararı aldı. 15 Şubat’ta yapılacak olan greve, Sloven İnşaat İşçileri Sendikası da katılacak. Sendikadan yapılan açıklamada 1 Şubat’tan itibaren temel ücretlerinde artış talebinde bulundukları belirtildi.

2021 yılında yapılan ihaleyle alınan projeyi Kolektor CPG-Yapı Merkezi-Özaltın Konsorsiyumu kazanmıştı. Yapı Merkezi’den o dönem yapılan açıklamada, ihalenin sonuçlanmasının ardından, Slovenya’nın en büyük inşaat projesi kapsamında yer alan LOT 2 için 31 Mart 2021’de Slovenya Altyapı Bakanı Jerneja Vrtovca, Yapı Merkezi Holding CEO’su Aslan Uzun, Özaltın COO’su Ahmet Düren, Kolektor CPG Direktörü Kristjan Mugerli’nin de katılımıyla imza töreni düzenlenmişti.

2026’DA KULLANIMA AÇILACAK

Slovenya Altyapı Bakanı Jerneja Vrtovca, “Projenin 2025 yılında tamamlanmasını ve 2026 yılında da kullanıma açılmasını planlıyoruz” demişti. Yapı Merkezi Holding CEO’su Aslan Uzun ise o dönemde, “Slovenya’nın gelişimine katkı sağlayacak böyle değerli bir projede yer almak bizler için hem mutluluk ve hem de gurur kaynağı. On yıldan fazla bir süredir izlediğimiz bu projede başarıya ulaşmak büyük bir mutluluk oldu. Aynı zamanda Yapı Merkezi olarak İsveç’te devam eden projemizden sonra Avrupa’da gerçekleştireceğimiz ikinci proje olması nedeniyle de bizim için ayrı bir önem taşıyor” diye konuşmuştu. Projede 37 bin 965 metre uzunluğunda 6 adet tünel, 450 ve 650 metre uzunluklarında iki viyadük olacak.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir