Tutuklu Rus muhalif Navalni’nin ölümüne dünyadan tepkiler

Tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalni’nin tutulduğu hapishanede hayatını kaybettiğinin açıklanmasının ardından dünyadan da Navalni’ye ilişkin açıklamalar yapıldı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne, Navalni’nin ‘bir baskı sistemine direnmenin’ bedelini canıyla ödediğini söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e işaret eden Dışişleri Bakanı Sejourne, “Bir ceza kolonisindeki ölümü bize Vladimir Putin’in rejiminin gerçekliğini hatırlatıyor” ifadelerini kullandı.

LETONYA: KREMLİN TARAFINDAN VAHŞİCE ÖLDÜRÜLDÜ

Letonya Cumhurbaşkanı Edgars Rinkēvičs, Navalni’nin ‘Kremlin tarafından vahşice öldürüldüğünü’ savunarak bunun ‘Rusya’nın mevcut rejiminin gerçek doğasını gösterdiğini’ söyledi. Cumhurbaşkanı Rinkēvičs, X (eski adıyla Twitter) hesabından yaptığı açıklamada, “Aleksey Navalni hakkında ne düşünüyor olursanız olun, o, Kremlin tarafından vahşice öldürüldü. Bu, bir gerçek ve Rusya’nın mevcut rejiminin gerçek doğası hakkında bilinmesi gereken bir şey. Aile ve arkadaşlarını başsağlığı dileğimi iletiyorum” dedi.

AB VE NATO’DAN AÇIKLAMA

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel de konuya ilişkin açıklamasında, Rus muhalifin ‘özgürlük ve demokrasi değerleri için savaştığını’ belirterek, Navalni’nin ‘ailesine ve demokrasi için savaşanlara’ başsağlığı dileklerini iletti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Rusya’dan gelen haberler karşısında ‘derin üzüntü ve rahatsızlık duyduğunu’ belirterek, ‘tüm gerçeklerin saptanması gerektiğini’ söyledi. Stoltenberg, Rusya’nın ‘ölümüyle ilgili koşullara ilişkin tüm ciddi sorulara yanıt vermesi gerektiğini’ söyledi.

İSVEÇ: EĞER HABERLER DOĞRUYSA…

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström de sosyal medya platformu X’teki hesabından yaptığı paylaşımda, “Aleksey Navalni hakkında korkunç haberler… Eğer Rus hapishanesindeki ölümü hakkındaki haber doğruysa, bu, Putin rejiminin korkunç bir suçunu daha temsil etmiş olur. Navalni’ye karşı olan acımasızlık, otoriterliğe karşı mücadele etmenin neden gerekli olduğunu tekrar gösteriyor” ifadelerini kullandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir