Ev sahibi olmanın yeni yolu. Devlet destek veriyor

Türkiye’de konut fiyatları gitgide artarken ev sahibi olmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Bu sebeple vatandaşlar, uygun fiyata ev sahibi olmak için yollar araştırıyor. Eğer uygun bir araziniz varsa, ev satın almak yerine araziye prefabrik ev yaptırmak çok daha makul görünüyor. Üstelik devlet, prefabrik ev yaptırmak isteyen vatandaşlara yardımda da bulunuyor.

PREFABRİK EVLERİN AVANTAJLARI

Prefabrik evler, diğer evlere kıyasla daha uygun fiyatlı olmalarıyla büyük bir avantaj sağlıyor. Prefabrik bir ev, betonarme bir evin maliyetinin üçte biri edebilir

Ayrıca prefabrik evler, oldukça hızlı inşa edilirler. Betonarme evlerin inşası aylarca devam ederken prefabrik bir ev 2 haftada hazır olabilir.

Prefabrik evler, depreme dayanıklıdır. Yapım süreçlerinde ağır malzemeler kullanılmadığı için, olası bir depremde can kaybı riski düşüktür.

Bakım maliyetleri, betonarme evlere kıyasla daha düşük olan prefabrik evler, istenilirse başka bir araziye de taşınabilir. Bu yönüyle de, sahibine ciddi bir avantaj sağlar.

DEVLET DESTEĞİ VERİLİYOR

Prefabrik ev yaptırmak isteyen vatandaşlara, bazı durumlarda devlet tarafından yardım ediliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, gerekli koşulları sağlayan aileler için 300 bin liraya kadar nakit desteği sağlıyor ve verilen bu destek, evin maliyetini büyük ölçüde azaltabilir.

100 metrekare büyüklüğündeki bir 3+1 prefabrik evin fiyatı 465.000 TL‘dir. Söz konusu ücretin içinde üretim ve montaj işlemleri de bulunuyor fakat nakliye ücreti ayrı olarak ödeniyor. Fiyatlar, Nisan 2024 prefabrik ev fiyat listesine göre belirlenmiştir.

Prefabrik evler, önceden hazırlanmış bölümlerin birleştirilerek hazırlandığı konutlar olarak tanıtılabilir ve geleneksel inşaat yöntemlerine göre daha ekonomik, hızlı ve çevre dostu bir alternatif sunarlar.

PREFABRİK EVLERİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Hızlı Üretim ve Kurulum: Prefabrik evlerin parçaları, fabrikalarda önceden üretilir ve kurulacağı arazide birleştirilerek inşa edilir. Bu süreç, betonarme bir evin inşa süreciyle kıyaslandığında çok daha hızlı ilerler.

Ekonomik Maliyet: Evlerin bölümlerinin seri üretimle üretilmesi ve fabrikada herhangi bir hava olayından etkilenmiyor oluşu, doğal olarak maliyetleri de düşürür ve atık malzeme miktarı en düşüğe indirgenir.

Çevre Dostu: Prefabrik evlerde sürdürülebilir malzemeler kullanılır. Dolayısıyla çevre dostu bir süreçle ilerler.

Esnek Tasarım Seçenekleri: Evler, alıcıların ihtiyaçlarına ve beğenilerine göre değiştirilebilir, özelleştirilebilir. Bu durum da prefabrik evleri, farklı yaşam tarzlarına uygun bir hale getirir.

PREFABRİK EVLERİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Zaman Tasarrufu: Prefabrik evlerin inşa süreci çok daha hızlıdır.

Maliyet Etkinliği: İnşaat ve işçilik maliyetlerinin düşüklüğü nedeniyle uygun fiyatlıdır.

Çevre Dostu: Yapımında sürdürülebilir malzemelerin kullanılıyor olması ve atık miktarının az olması gibi sebeplerle, doğa dostudur.

Yüksek Kalite Kontrolü: Prefabrik evlerin parçaları fabrikada üretildiği için, kalite daha kolay kontrol edilebilir.

Enerji Verimliliği: Evlerin yalıtım özellikleri son derece iyi olduğundan, enerji verimlilikleri yüksektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir