Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan Tekirdağ’daki skandal olay hakkında açıklama

Tekirdağ’daki özel bir bakım merkezinde çalışan personelin yaşlı bir vatandaşa şiddet uyguladığına dair basında çıkan haberler sonrasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, konuyla ilgili resmi sosyal medya hesabından bir açıklamada bulundu.

“İKİ PERSONELİN İŞ AKDİ SONLANDIRILMIŞ, HAKLARINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMUŞTUR”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Tekirdağ’da yaşanan skandal olaya ilişkin açıklaması şöyle:

Bazı basın yayın organlarında Tekirdağ’daki özel bir bakım merkezinde görev yapan personelin bir yaşlıya şiddet uyguladığı haberlerine ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.

Tekirdağ’da özel bir bakımevinde 09.02.2024 tarihinde meydana gelen olayın ardından İl Müdürlüğümüze bağlı ekipler ivedilikle bakımevinde incelemelerde bulunmuştur. 

Bakanlığımız tarafından kuruluşta teftişler yapılmış, olayla ilgili idari soruşturma titizlikle yürütülerek, söz konusu şahıslar ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

Başlatılan adli ve idari soruşturma neticesinde özel bakım merkezi tarafından iki bakım personelinin iş akdi sonlandırılmıştır. 

İdari soruşturma sonucu özel bakım merkezine Engelli Bireylere Yönelik Özel Bakım Merkezleri Yönetmeliği kapsamında idari para cezası verilmiş, adli soruşturma sonucu ise bir bakıcı personel tutuklanmış, diğeri adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.

Bakanlık olarak yargıya intikal eden söz konusu olayda ihmali olan şahıslarla ilgili hukuki sürecin yakın takipçisiyiz.

Bakanlığımıza ulaşan her iddiayı titizlikle incelemeye ve engelli ve yaşlı bireylerin kuruluşlarımızda en iyi hizmeti alması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir