Yönetmen İsmail Güneş saldırıya uğradı: Saldırganlar serbest bırakıldı

Yönetmen, senarist ve yapımcı İsmail Güneş, İstanbul’da bir düğün konvoyundaki kişileri uyarınca darp edildi.

Yürüyüş yapmak için eşiyle sahile inen yönetmen İsmail Güneş, Maltepe Bağdat Caddesi’nde, korna çalarak ilerleyen düğün konvoyundakileri uyardı. Konvoyda bulunan bir grup bunun üzerine Güneş’e saldırdı.

Hastaneye kaldırılan İsmail Güneş, taburcu edilirken, saldırıyı gerçekleştirdiği ileri sürülen 4 şüpheli gözaltına alındı. Şüpheliler, emniyetteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

İSMAİL GÜNEŞ KİMDİR

İsmail Güneş 10 Haziran 1961 tarihinde Samsun’da doğdu. Öğrenim hayatını İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde tamamladı. Sinema kariyerine ilk olarak 1976 yılında Nutuk Baytan’ın yanında başladı. 1977 yılında ilk kısa metraj filmi olan Karanlık Bir Dönemdi’yi çekti. Film 1982 senesinde İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği kısa adıyla İFSAK tarafından en iyi film ödülüne layık görüldü. Bunun yanında Güneş, 1982-1986 yılları arasında gazetecilik yaptı. Ünlü yönetmen 1986 yılında çektiği ilk uzun metraj filmi olan Gün Doğmadan ile büyük beğeni topladı.

FİLMLERİ

Ateşin Düştüğü Yer, Dur Yolcu, Sözün Bittiği Yer, The İmam, Yolun Sonu, Kimsesiz Zaman Tasvirleri, Bir Yıldız Tutuldu, Merhaba New York, Sultan, Bıçak Sırtı, Avcı, Şemsi Paşa Pasajı, Yunus Emre, Kurt Kapanı, Gülün Bittiği Yer, Beyaz Savaş, Siyah Pelerinli Adam, Çizme, Küçük ve Sonsuz Yürek, Yusufçuk, Ateşböceği, Biz Doğarken Gülmüşüz, Gün Doğmadan

ÖDÜLLERİ

1986 Kültür Bakanlığı ve Yazarlar Birliği Ödülü

1991 Yazarlar Birliği Ödülü

1993 Uluslararası Salerno En İyi Film Ödülü

52. Uluslararası Salerno Film Festivali Cumhurbaşkanlığı Büyük Ödülü

1999 1.Akdeniz Filmleri Festivali İnsan Hakları Özel Ödülü

1999 Mevlana Büyük Ödülü

SİYAD Umut Veren oyuncu Ödülü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir