Dışişleri Bakanlığı: Gazze’de çatışmalara insani ara verilmesini akan kanın bir nebze olsun hafifletilmesi için olumlu görüyoruz

T24 Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, Hamas ile İsrail arasındaki geçici ateşkes ve rehine takası anlaşmasını “akan kanın bir nebze olsun hafifletilmesi bakımından” olumlu bir gelişme olarak gördüklerini açıkladı. 

TIKLAYIN | İsrail ve Hamas arasındaki geçici ateşkes dünya basınında

Dışişleri Bakanlığı, İsrail-Hamas arasında varılan geçisi ateşkes anlaşmasına ilişkin “İsrail güçlerinin altı haftadan uzun süredir saldırılarının devam ettiği Gazze’de çatışmalara 4 günlük insani ara ilanı konusunda taraflar arasında mutabakata varılmasını, akan kanın bir nebze olsun hafifletilmesi bakımından olumlu bir gelişme olarak görüyoruz” açıklamasında bulundu. 

İsrail hükümeti, Gazze’deki Hamas hareketiyle esir takası anlaşmasını ve 4 günlük geçici ateşkesi kabul ettiğini açıklamıştı. Ardından açıklama yapan Hamas ise “Bırakacağımız 50 İsrailli esire karşılık 150 Filistinli tutuklu serbest bırakılacak, 4 gün ateşkes olacak ve insani yardım malzemesi taşıyan yüzlerce tır Gazze’ye girecek” açıklamasında bulunmuştu.

TIKLAYIN | İsrail, Hamas’la esir değişimi anlaşmasını ve geçici ateşkesi kabul etti; Hamas “4 gün ateşkes olacak, yüzlerce tır Gazze’ye girecek” dedi

Esir takası anlaşması İsrail hapishanelerinde tutulan yaklaşık 150 Filistinli kadın ve çocuğun serbest bırakılması karşılığında Hamas’ın da elinde tuttuğu 50 İsrailli kadın ve çocuğu serbest bırakmasını içeriyor.

Gazze’de çatışmalara 3 ila 5 gün “insani ara” verilmesini kapsayan, genişletilme ihtimali de bulunan anlaşmaya göre Gazze’ye insani yardım ve yakıt ulaştırılacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir