Bakan Soylu:Paralel yapılanmanın başında CHP’li isim var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Haber Global’de yayınlanan “Mesele Özel” programına konuk oldu.

Burada gündeme dair açıklamalarda bulunan Soylu, geçtiğimiz günlerde CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın jandarma iddialarına ilişkin açıklamasında, “paralel yapı” kurulduğunu ifade ederek, “Emniyette FETÖ sonrası yeni bir sistem kurmaya çalıştılar” dedi.

İşte İçişleri Bakanı Soylu’nun açıklamalarından satır başları:

“BÜTÜN OLAYLARI AMERİKA TETİKLİYOR”

“Uzun zamandır, dünya bir sağa bir sola gitti. Asırlar sonra ilk kez bu topraklar ilk kez yukarı doğru ivmelenmeye başladı. Türkiye yükseldikçe dalgalar sert vurmaya başladı. İlk deneme Gezi Olayları, ikincisi 17 Aralık darbesiydi, sonra 6-8 Ekim olayları. Bundan 80 yıl önceki olayların aynıları. 6-8 Ekim olayları da Türkiye’nin otoritesine yönelik bir saldırıydı. Milli birlik ve bütünlüğe, devletin otoritesine yönelik. 15 Temmuz Darbe girişimi yaşandı. Bu dalganın en tepesiydi. Bütün bu olayları kim tetikliyor Amerika, burada Türkiye kendi özgürlük bandını genişlettikçe dalgaları sertleştiriyorlar.

Erdoğan’ın yönettiği Türkiye’de herkes Aleviyim diyor, çekinmiyor. İl Emniyet Müdürü Alevisin deyince yalan söylüyorsun diyor. Olamazsın diyor, inanmıyor. Bir valimiz de şahit. Yine Alevi bir kardeşimiz var, onlar da şahit. Bu iklimi çok örselemiş, güveni zedelemişler. Birileri de sürekli istismar oluşturmaya çalışıyor. Aynısını Kürt hadisesinde oluşturmaya çalışmışlar.

“3 MİLYON YABANCI VAR BİR TANE TOPLUMSAL OLAY YAŞANMADI”

Yıllarca tetikleyerek bir zemin oluşturmuşlar, ben buna fay hattı diyorum, o doğal olarak tetikleniyor, bu suni olarak. Erdoğan’ın 2002’de Türkiye’yi yönetmeye başladığı andan itibaren bunlara karşı tedbirleri aldı. Alevilik meselesi önderlerinden bir tanesi, biz Ecevit’e dedik ki bir daire başkanlığı kursanız, beni bu işlere karıştırmayın, demiş. Erdoğan, bunların Türkiye’de düşünemeyeceğinden çok fersah fersah adımlar attı.

3 milyon 750 bin yabancı var. Bir tane bile toplumsal olay yaşanmadı ama dünyanın birçok yerinde bunu gördük. Birçok sınamalarla karşılaştık ama Türkiye pes etmedi. Pandemide biz fırsat ürettik, Avrupa’nın lokal olarak gidebileceği bir yer yoktu. 50 milyar dolar üzerinde turizm geliri elde ettik, şimdiki 100 milyar dolar hedefin bir altyapısı var.”

“TÜRKİYE’DE SOPALI SEÇİM YAPAN TEK PARTİ CHP’DİR”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaklaşan 14 Mayıs seçimlerine ilişkin de konuştu. Türkiye’nin dünyada seçim sürecini en iyi yöneten ülkelerden biri olduğunu söyleyen Soylu, 1946 yılındaki seçimin şaibeli olduğunu ifade etti. Soylu,“Açık oy kullanılmış, bugün zihnimizde tasarlanamayabilir ama tasdikler de gizli yapılmış. Aynısı da bir kere de yerel seçimlerde olmuş. Bir de 1982 anayasası var. Zarf var, içi görünüyor, zaten sıkı yönetim var. Biz o süreçte ‘hayır’ diyen ailelerdeniz.” dedi.

Süleyman Soylu daha sonra seçim ve seçim güvenliği ile ilgili sözlerine şöyle devam etti:

“Seçim sandıkta oluyor zaten. Size pusula veriyorlar, tercihinizi oyluyorsunuz, sonra da sandığa atıyorsunuz. Yine o siyasi partilerin temsilcilerinin bulunduğu ortamda sandık açılıyor ve herkes oyunu yazıyor. Buna itiraz edilebilir. Hepsinin bir süresi var. Bunu bugün ortaya koymuyorum. CHP, 2007 seçimlerinden sonra bunu sürekli ortaya koydu, Türkiye’de böyle sopalı seçim yapan tek parti CHP’dir. Hiçbir seçimde güvenlik açığı olmadı.

Seçim takvimi açıldığı andan itibaren çalışmalar başlar. Sandık alanlarındaki emniyet güçlerinin eğitilmesinden başlayıp, güvenlik toplantılarına, kameraların çalışmasına kadar her alanda YSK’nın matbaa güvenliğine kadar ne varsa bütün tedbirleri alırız.

“FETÖ’NÜN İKİNCİ PARALEL YAPISI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR”

600 bini aşkın arkadaşımız görev alacak. Tüm güvenlik İçişleri Bakanlığına ait. Siz bir güvenlik itirazı yaptınız mı? Hayır. Bunun kuralları vardır, dedikodu ile yürütülecek bir şey değil. Uzay maceraları üzerinden tasvir edilebilecek bir durum değil.

Murat Bakan, FETÖ’nün aparatı, onlara, FETÖ’nün verdiği görev, kamu otoritesini dağıtmak. Seçimin güvenliği herkesin arzu ettiği ver herkesin yaptığı bir şey. FETÖ’nün ikinci paralel yapısı oluşturulmaya çalışılıyor.

Emniyetin içinde FETÖ’den sonra yeni bir sistem kurmaya çalıştıklarını tespit ettik. Murat Bakan bunların başında, bedeli de çok ağır olacak. Konu yargıya intikal edecek. Bu ajanlar kendi söylediklerine güven atfetmek için bir evrak ortaya koyarlar. “

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir