ABD baskısı sonuç verdi: Türkiye’nin Rusya’ya yaptığı ihracat geriledi

Üst düzey bir ABD Hazine Bakanlığı yetkilisinin dün gazetecilere verdiği demece göre, Washington’ın Ankara’ya yönelik uyarıları sonrasında Türkiye, yaptırıma konu batı mallarının Rusya’ya yeniden ihracına izin vermeyi bıraktı. Bu durum ticaret verilerine de yansıdı.

Washington, Rusya’ya yardım edenlere karşı harekete geçeceği uyarısında bulunarak, Ukrayna savaşı nedeniyle Moskova’ya uyguladığı yaptırımların yaşama geçirilmesini sağlamak için devletler ve şirketler üzerindeki diplomatik baskıyı artırdı.

VERİLERE YANSIDI

Baskının artırılması Türkiye’nin ticaret verilerine de yansıdı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin Rusya’ya yaptığı ihracat, nisanda 730,36 milyon dolar olarak gerçekleşti ve bu rakam mart ayındaki 904,05 milyon dolara kıyasla yüzde 19,2 düştü. Diğer yandan nisanda Türkiye’nin Rusya’ya ihracatı yıllık bazda yüzde 85,4 arttı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Yaptırımlar Koordinasyon Ofisi Başkanı James O’Brien, geçtiğimiz ay konu ile ilgili bir açıklama yapmıştı. O’Brien, Ankara’nın G7’nin baskısı altında Rusya’ya batı mallarının yeniden ihracatını durdurmayı kabul etmesinden sonra Türkiye’nin Rusya ile olan ticaretinde düşüş beklediklerini söylemişti.

ABD ve müttefikleri, Ukrayna-Rusya savaşının ardından Moskova’ya kapsamlı yaptırımlar uyguladı. Washington, savaşın başından bu yana yaptırımların atlatılmasını engellemeye çalıştı. Ancak Rusya, Türkiye ve Hong Kong dahil olmak üzere kritik ticaret merkezleriyle alışverişini sürdürmüştü.

ABD TAKİPTE

Hazine yetkilileri ABD’nin yaptırımların atlatılmasına dönük işlemleri takipte olduğunu belirtti. Reuters’a konuşan üst düzey bir Hazine yetkilisi, Washington’un diğer ülkelerle birlikte çalışmayı hedeflediğini ancak ortaklık sağlayamazsa ABD’nin tek taraflı hareket edeceğini söyledi.

İkinci bir üst düzey Hazine yetkilisi ise Washington’un Rusya’ya gönderilen malları takipte olduğunu belirterek ticaret ve gümrük verilerini gözden geçirdiğini söyledi. Yetkili, Ticaret Bakanlığı’nın son kullanıcı kontrolleri yaptığını ve ABD’nin finansal işlem kayıtları da dahil olmak üzere tüm bilgileri istihbarat kanallarından gördüğünü söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir